Praca między audytorem a badaną spółką może przebiegać sprawnie
Błędem firm jest postrzeganie biegłego rewidenta jako kontrolera. Tymczasem wystarczy skuteczna komunikacja i partnerskie zasady, aby badanie sprawozdania przyniosło korzyści a nie było tylko wypełnieniem obowiązku.
Wzajemne niezrozumienie się oraz odmienne oczekiwania audytorów i księgowych niekiedy stają na przeszkodzie sprawnemu i efektywnemu przeprowadzeniu badania sprawozdania finansowego. W ciągu ostatnich lat zmieniło się podejście służb księgowych do procesu weryfikacji ksiąg rachunkowych. Biegły rewident zwykle jest postrzegany jako partner i doradca biznesowy, a nie kontroler nastawiony na poszukiwanie błędów w księgach rachunkowych i sprawozdaniu. W artykule przedstawione zostaną najczęściej spotykane sytuacje wpływające negatywnie na pracę audytorów.
Podstawa to umowa...
Umowa o badanie sprawozdania finansowego reguluje wszystkie kwestie związane ze sposobem oraz terminami wykonania usług przez biegłego rewidenta. W przypadku jednostek przygotowujących tzw. pakiety konsolidacyjne, istotne jest dokładne przedstawienie biegłemu zakresu oczekiwanych prac związanych z raportowaniem na potrzeby grupy kapitałowej. W zależności od wymagań koncernu, biegły może wykonywać badanie lub przegląd pakietu konsolidacyjnego przygotowanego przez jednostkę. Spotyka się też rozwiązanie, że biegły na podstawie badania sprawozdania według ustawy o rachunkowości przekształca dane według zasad rachunkowości przyjętych w grupie kapitałowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta